Lösemide devrim yaratacak tedavi: 13 yaşındaki kızda denediler, tamamen iyileşti

Bilim dünyası yeni bir kanser ilacı bulmuş olmanın heyecanını yaşıyor. Şimdiye kadar yalnızca bir hastada denenen ilaç, lösemi tedavisi için umut oldu.

Alyssa şimdi 13 yaşında olmasına karşın, lösemiye yakalandığı için kemoterapi ve kemik iliği nakli üzere pek çok tedavi gördü. Lakin bu tedaviler sıhhatine kavuşmasını pek sağlayamadı. Leicester’lı genç daha sonra Londra’daki Great Ormond Street Çocuk Hastanesi’nde dünyada birinci kere uygulanan tedavi yolunu kabul ederek; genetiği değiştirilmiş T hücreleri aldı. Bir ay içinde de Alyssa’nın hastalığının semptomları azalıp kaybolmaya başladı.

Alyssa, Tıbbi Araştırma Kurulu tarafından finanse edilen T-hücresi klinik deneyindeki birinci hastaydı. Artık bilim insanları, tüm klasik seçenekleri tüketmiş lösemi hastalarından 10 bireye daha deneme maksatlı bu tedaviyi uygulamak istiyor.

Alyssa’ya geçen yıl T-hücreli akut lenfoblastik lösemi (T-ALL) teşhisi kondu. T-ALL, çocuklarda ve gençlerde en sık görülen kanser, her yıl 500 kişiyi etkiliyor ve T-ALL nüksetmiş olan bireylerin hayatta kalma oranı ise yalnızca yüzde 10.

Great Ormond Street Çocuk Hastanesi’nde danışman immünolog Profesör Waseem Qasim şunları söyledi: “Bu, uzman gruplar ve altyapı ile laboratuvardaki en son teknolojileri hastalar için nasıl kullanabileceğimizin mükemmel bir örneği. Bu, şimdiye kadarki en gelişmiş hücre mühendisliğimiz ve başka yeni tedavilerin ve nihayetinde hasta çocuklar için daha uygun geleceklerin yolunu açıyor.”

Alyssa tedaviyi denemeyi kabul etmenin gelecekte başka bireyler için kıymetli olduğunu bildiğini söylerken, annesi Kiona da “Umarım bu, araştırmanın işe yaradığını kanıtlayabilir ve daha fazla çocuğa sunulabilir. Tüm bunların bir nedeni olması gerekir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir