Meclis, açılışının 103. yılını kutlayacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda özel gündem ile toplanacak.

TBMM’nin açılışının 103. yılı kutlama programı kapsamında, 23 Nisan Pazar günü 09.00’da TBMM’de Atatürk Anıtı’nda merasim düzenlenecek. TBMM Lideri Mustafa Şentop’un anıta çelenk bırakacağı merasimde hürmet duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı okunacak.

Şentop başkanlığındaki heyet, daha sonra 09.15’te Anıtkabir’i ziyaret edecek. TBMM Lideri Şentop’un mozoleye çelenk bırakmasının akabinde hürmet duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Şentop, Misakımilli Kulesi’nde Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayacak. Buradaki programın akabinde Şentop ve beraberindeki heyet Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde anma merasimine katılacak.

STANTLAR AÇILACAK

Kutlamalar kapsamında, Mecliste, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi ve TÜBİTAK işbirliği ile “Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi ve Bilim Şenliği” aktifliği düzenlenecek. Kelam konusu aktiflik 23-26 Nisan tarihlerinde devam edecek.

TBMM bahçesinde, farklı temalarda bilim stantları açılacak ve oyun alanları kurulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinin ve Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinin anlatım yaptığı; hayatın şifresi DNA, sıhhat bilimleri, böcek şenlik okulu, çocuk sıhhati bilgilendirme, ben bir veteriner doktorum üzere bilim stantlarının yanı sıra ebru, fotoğraf atölyesi, klâsik oyunlar üzere atölyeler açılacak. TÜBİTAK işbirliğiyle eğitici kitap ve mecmualar çocuklara dağıtılacak, oyun bahçesinde çocukların eğlenmesi sağlanacak. Bilim Şenliği aktifliğine Ankara’da bulunan depremzede çocukların da iştiraki sağlanacak.

Bilim Şenliği aktifliğini günde yaklaşık 1000 çocuğun ziyareti planlanıyor.

“ÇOCUK ÖZEL OTURUMU”

TBMM Genel Şurasında, “Milletin Çocukları Meclisin Çocukları Projesi” kapsamında, 23 Nisan Pazar günü saat 12.00’de “Çocuk Özel Oturumu” düzenlenecek. Oturuma, depremzede çocukların da yer alacağı 134 çocuk katılacak. Meclis Genel Konseyi tıpkı gün saat 14.00’te özel gündemle toplanacak.

TBMM Halkla Bağlar Konferans Salonu’nda, saat 10.00 ile 16.00 ortasında “Galaktik Tayfa” isimli çocuk sineması gösterilecek.

Öte yandan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aktiflikleri kapsamında “Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi ve Bilim Şenliği” projesi 17-18-19 Nisan’da, sarsıntı bölgesindeki çocuklar için de düzenleniyor. Aktiflik birinci olarak bugün Adıyaman’da başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir