Doktorum deyip deprem bölgesinde para toplayan elektrikçi tutuklandı

Maraş merkezli zelzelelerin akabinde Hatay’a giderek hekim olduğunu söyleyen ve ilaç parası ismi altında para ve cep telefonu toplayarak kaçan kuşkulu N.E.(29) İstanbul’da gözaltına alındı. Asıl mesleğinin elektrikçilik olduğu öğrenilen şüphelinin daha öncede nitelikli dolandırıcılık kabahatinden 40 hata kaydı olduğu ortaya çıktı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen kuşkulu tutuklandı.

DHA’nın haberine nazaran; İstanbul Maltepe’de polise başvuran yazılım mühendisi M.F.Y. (26), zelzelenin akabinde depremzedelere yardım gayesiyle Hatay’a gittiğini burada tanıştığı ve kendisini tabip olarak tanıtan bir kişi tarafından dolandırıldığını söyleyerek şikayetçi oldu.

Mağdur M.F.Y. “Kendisinin hekim olduğunu söyledi. Tedavi için ilaç alması gerektiğini söyledi. Ben de yardımcı olmak için ona 3 bin lira ve cep telefonumu verdim” dedi. M.F.Y. şüphelinin daha sonra ortadan kaybolduğunu kendisinin yardımlarını yaptıktan sonra İstanbul’a döndüğünde şikayetçi olmaya karar verdiğini söylediği öğrenildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü, Dolandırıcılık Ofis Amirliği tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturmada, şüphelinin Hatay’da birebir yolla 3 kişiyi daha dolandırdığı belirlendi. Polis yaptığı çalışmada evvel şüphelinin kimliğini belirledi. İstanbul’a geldiği öğrenilen kuşkulu N.E. gözaltına alındı. Şüphelinin üzerinden 8 bin 650 lira ile 1 adet cep telefonu ele geçirildi.

Dolandırıcılık Ofis Amirliğinde sorgulanan şüphelinin asıl mesleğinin elektrikçilik olduğu ortaya çıktı. Şüphelinin Zelzele bölgesinde birkaç küçük yaralanma olayında pansuman yaparak etrafında itimat sağladığı ve depremzedeleri hekim olduğuna inandırarak dolandırıcılık yaptığı belirlendi.

40 KABAHAT KAYDI ÇIKTI

Şüphelinin cep telefonunda yapılan incelemede, zelzele bölgesinde yaralılara kelamda yardım ederken çekilen birtakım fotoğraflar bulundu. Fotoğraflarda şüphelinin bir depremzedenin hafif yaralanan ayağına müdahale ettiği görüldü.

Asayiş Şube Müdürlüğünde süreçleri tamamlanan kuşkulu N.E.’nin daha evvelden nitelikli dolandırıcılık cürmünden 40 adet hata kaydı olduğu ayrıyeten, “Kendisini kamu vazifelisi olarak tanıtma” hatasından arandığı belirlendi. Poliste süreçleri tamamlanan kuşkulu adliyeye sevk edildi. Kuşkulu N.E. tutuklanarak cezaevine gönderildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir