Memur ve emekliye yapılan yüzde 30’luk zam TBMM’de kabul edilerek yasalaştı

TBMM Genel Heyeti’nde Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu ile Birtakım Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek maddeleşti. Yasaya nazaran, yaşlılık, malullük, mevt aylığı alan emekliler ve hak sahiplerine belge bazında 3 bin 500 lira olarak öngörülen aylık taban ödeme meblağı 5 bin 500 liraya çıkarılacak.

YÜZDE 30 ORANINDA ARTIRILACAK

Hizmet akdi ile bir yahut birden fazla patron tarafından çalıştırılanlar; köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi ismine ve hesabına bağımsız çalışanlardan ticari çıkar yahut özgür meslek yararı nedeniyle gerçek yahut kolay yordamda gelir vergisi mükellefi olanlar; gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar; anonim şirketlerin idare konseyi üyesi olan ortakları; sermayesi hisselere bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları; öbür şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları; ziraî faaliyette bulunanlara ödenen gelir ve aylıklar, Ocak 2023’ten geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında artırılacak.

İŞVERENE MİNİMUM FİYAT DESTEĞİ

Kanuna nazaran, minimum fiyat takviyesi Haziran 2023’e kadar devam edecek. Bu kapsamda haklarında uzun vadeli sigorta kolları kararları uygulanan sigortalıları çalıştıran patronlarca, 2022’nin tıpkı ayına ait SGK’ye verilen aylık prim ve hizmet evraklarında yahut muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime temel günlük yararı 250 lira ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2023’te cari aya ait verilen aylık prim ve hizmet dokümanlarında yahut muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ait toplam prim ödeme gün sayısının; 2023 yılı içinde birinci defa bu kapsama alınan iş yerlerinden bildirilen sigortalılara ait toplam prim ödeme gün sayısının; ocak-haziran 2023 devri için günlük 13,33 lira ile çarpımı sonucu bulunacak meblağ, bu patronların SGK’ye ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek ve bu fiyat İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Prime temel günlük yarar fiyatı, toplu iş kontratına tabi özel kesim patronlarına ilişkin iş yerleri için 500 lira olarak temel alınacak.

İLAVE ORAN ENFLASYON FARKI HESAPLAMASINDA DİKKATE ALINMAYACAK

COVID-19 salgını nedeniyle yapılan kısa çalışma ödemelerinde yanlışlı süreçlerden ötürü hizmetleri SGK’ye eksik bildirilen sigortalıların hizmetleri fiili duruma getirilecek. Kamu vazifelilerinin aylık ve fiyatlarında 1 Ocak-30 Haziran 2023 tarihleri ortasındaki periyot için enflasyon farkı dahil uygulanması öngörülen yüzde 16,48 artış oranı, yüzde 13,52 puan eklenerek yüzde 30 olarak uygulanacak. Bu kapsamdaki yüzde 13,52 puanlık ek oran, birebir periyoda ait enflasyon farkı hesaplamasında dikkate alınmayacak.

Kaynak: AA / İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir