NASA, ilk Japon “özel sektör” uzay aracının Ay yüzeyindeki enkazını tespit etti

Independent’in haberine nazaran, NASA Ay Keşif Uydusu (LRO), Japonya’nın ispace firmasına ilişkin “Hakuto-R” Görev-1 uzay aracının enkazı olduğu bedellendirilen 4 büyük kraterin fotoğraflarını çekti.

Söz konusu alanın üzerinde uçan NASA LRO’su, iniş alanı etrafından 10 manzara aldı.

NASA takımı, birebir bölgenin iniş teşebbüsünden evvelki imajlarını karşılaştırarak, “muhtemel iniş alanında olağan dışı bir yüzey değişikliği” belirledi.

Karşılaştırma sonucunda, en az 4 besbelli enkaz kesimi ve muhtemelen iniş aracının gövdesinin başka kesimleri olabilecek birkaç küçük yüzey değişikliği tespit edildi.

LRO mühendisi Emerson Speyerer, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, LRO’nun kamerasıyla bölgenin ileriki aylarda daha fazla tahlil edileceğini belirtti.

ispace, “Hakuto-R” programının 2. ve 3. safhaları üzerinde çalışıldığını ve başarısız inişten elde edilen dataların gelecekteki vazifelere yardımcı olmasının beklendiğini açıkladı.

LRO, daha evvel de başarısızlıkla sonuçlanan İsrail’in Beresheet ve Hindistan’ın Vikram uzay araçlarının Ay yüzeyindeki kalıntılarını tespit etmişti.

“TİCARİ AY GÖREVLERİ”

Japon Devlet Televizyonu NHK, başarılması halinde özel bir şirket üretimi uzay aracının birinci kere Ay yüzeyine ineceğini aktarmıştı.

Uzay aracının kargosunda taşınan ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile oyuncak firması Tomy tarafından üretilen robotun, yüzey araştırmaları yapmasının planlandığı duyurulmuştu.

Mürettebatsız uzay aracı, Aralık 2022’de ABD’nin Cape Canaveral üssünden SpaceX Falcon 9 roketiyle Ay’a gönderilmişti.

Hakuto-R, 21 Mart’ta muvaffakiyetle Ay’ın yörüngesine girmiş fakat ispace, 26 Nisan’da Ay yüzeyine inmesi beklenen aracın Tokyo denetim merkeziyle irtibatının kesildiğini, uzay aracının iniş teşebbüsü esnasında düşmüş olabileceğini bildirmişti.

Keşif programı, ismini, Japon halkınca,”Ay üzerinde yaşadığına inanılan beyaz bir tavşan” tipinden alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir