‘NATO nükleer bir ittifak olmayı sürdürecek’

Güney Kore’nin resmi haber ajansı ajansı Yonhap’a nazaran, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Seul’de Kore Yarımadası’ndaki jeopolitik riskler konunda araştırmalar yürüten CHEY İleri Çalışmalar Enstitüsü’ndeki toplantıda konuştu. Nükleer silahlar var epeyce NATO’nun bir “nükleer ittifak” olmayı sürdüreceğinin, Rusya, Çin ve Kuzey Kore’nin nükleer tehditleri ortadayken ABD ve Fransa üzere NATO müttefiklerinin nükleer silahları terk etmesinin daha büyük tehlike doğuracağının altını çizen Stoltenberg, şunları kaydetti:

‘ABD’nin nükleer caydırıcılık şemsiyesinden faydalanıyorlar’

Stoltenberg, Güney Kore’nin, NATO’nun Nükleer Planlama Kümesi gibisi bir yapı içinde ABD ile nükleer silah paylaşımına muhtaçlığının olup olmadığı sorusuna, “Genişletilmiş caydırıcılık dediğimiz şeyin ne olduğunun anlaşılması değerli. Kimi NATO müttefikleri ve Güney Kore üzere birtakım ortaklar, nükleer silahlara sahip olmasalar da ABD’nin sağladığı nükleer caydırıcılık şemsiyesinden yararlanıyor. Bu, nükleer silahların yayılmasını önlemenin en kıymetli yolu” diye karşılık verdi.

NATO Genel Sekreteri, iki günlük ziyaret için dün Güney Kore’ye gelmişti. Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Park Jin ile görüşmesinde, Kuzey Kore’nin Rusya’ya Ukrayna savaşında verdiği takviyeye işaret ederek, global seviyede “bağlantılı güvenlik” eforlarının değerini vurgulamıştı.

Stoltenberg’in ziyaretinin ikinci gününde bugün Devlet Lideri Yoon Suk-yeol ve Savunma Bakanı Lee Jong-sup ile görüşmesi bekleniyor.

NATO Genel Sekreteri, Güney Kore’nin akabinde 30 Ocak-1 Şubat’ta Japonya’yı ziyaret edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir