Osmangazi’de etap etap dev dönüşüm

BURSA (İGFA) – Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, 2009 yılından beri devam eden kentsel dönüşüm ve gelişim bölgeleri çalışmalarıyla birlikte Bursa’da 200 bin kişilik inançlı ve yeni bir kentin doğduğunu belirtti. Dündar, bir yandan tarihi mirası yaşatma çalışmalarıyla ‘Eski Bursa’yı korurken, öbür yandan çağdaş kenti inşa ettiklerine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kentsel dönüşümde ülkü gösterdiği zemin+5 uygulamasının tek uygulandığı çalışma olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi, Bursa’nın çarpık ve plansız imgesine son veren, kent silüetini koruyarak dönüşümün önünü açan Türkiye’de birinci ve örnek proje oldu. 2 bin 500 konutun yanı sıra ticaret alanları, kapalı pazar alanı, ibadet, eğitim, toplumsal ve kültürel alanları ile yaşama bedel katan çok sayıda öge Soğanlı’da buluştu.

Etap etap büyüyerek ilçeye yayılan projenin 8. etabında incelemelerde bulunan Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, yatay kentleşmenin öncü modeli Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde riskli alanda gerçekleştirilen 8. etabı da bitirmenin gurur ve memnunluğunu yaşadıklarını söz etti.

SOĞANLI’DA İNANÇLI VE HUZURLU YAŞAM

Kentsel dönüşümün her vakit en öncelikli hususları olduğunu kaydeden Lider Dündar, “Plansız ve çarpık yapılaşma, ağır göç ve Bursa’nın zelzele neslinde yer alması gerçeği ile 2009 yılında başlattığımız kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilçemizin birçok yerinde toplumsal hayatı kolaylaştıran, yeni bir mimari anlayış getiren, Osmangazi’ye nefes aldıran, en kıymetlisi planlı ve inançlı kentleşmenin yolunu açan projeler ortaya çıkarttık. Bu projelerimizin en hoş örneği olan Soğanlı Kentsel Dönüşümü’nde hayat başladı. Sağlam konutları, ticaret alanları, pazar alanı, ibadet ve eğitim yerleri, toplumsal ve kültürel alanları ile yaşama paha katan çok sayıda ögeye sahip Soğanlı Kentsel Dönüşümü, bugün Bursa’da herkesin yaşamak istediği yerlerin başında geliyor.” dedi.

2 BİN 500 İNANÇLI KONUT

Osmangazi’de kentsel dönüşüm çalışmalarının tüm süratiyle devam ettiğini belirten Lider Dündar, “Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tavsiye ettiği zemin+5 kat projesinin uygulandığı tek yer. Bu örnek dönüşümün 8. etabını da tamamladık. Bu etapla birlikte Soğanlı’da 2 bin 500 yeni konutu vatandaşlarımıza teslim ettik. Kentsel dönüşüm demek, inançlı konutlar demek, huzurlu ve keyifli bir ömür demek. Sarsıntı jenerasyonu üzerinde yaşadığımız kentte inançlı konutların inşası çok kıymetli. Bizler de bu fikirle kentimizi planladık ve dönüşüme başladık. Bu çalışmalar çerçevesinde Osmangazi’de inançlı bir kent inşa ettik.” sözlerini kullandı.

Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin her manayla örnek bir şehircilik atılımı olduğuna dikkat çeken Dündar, “Soğanlı bölgemiz, inançlı konutların yanı sıra toplumsal donatı, eğitim ve spor alanları, parkları, millet bahçesi, yürüyüş yolları ve geniş caddeleriyle hayat kalitesini en yükseğe çıkarmış olduğumuz bir bölge oldu. Bu bölgenin dönüşümünü etap etap sürdüreceğiz. Çalışmalarımız büyük bir memnuniyetle takip ediliyor ve destekleniyor.” diye konuştu.

“YENİ OSMANGAZİ, YENİ BURSA”

Soğanlı’nın yanında ilçenin başka bölgelerinde de çağdaş şehirciliği hayata geçirdiklerini anlatan Lider Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak kente bütüncül gözle bakarak yapmış olduğumuz planlamalar ve dönüşüm çalışmalarıyla birlikte Hamitler, Güneştepe ve Yunuseli bölgesinde yeni, çağdaş ve en kıymetlisi inançlı konutlarda yaşayan 200 bin kişilik bir kent ortaya çıktı. Çarpık kentleşmenin bütün zorluklarının yaşandığı bir bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları ve yeni gelişim bölgeleriyle yeni bir Osmangazi, yeni bir Bursa inşa ettik.” dedi.

Soğanlı ve Çiftehavuzlar Mahallesi’nde oturan vatandaşlar da Osmangazi Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmalarını memnuniyetle desteklediklerini belirterek, “Eski ve dayanıksız binaların yanı sıra, dar sokakları ve çarpık yapılaşmanın olduğu bu bölgemiz artık daha çağdaş hale geldi. Kentsel dönüşüm çalışmalarının devam etmesini istiyoruz” diyerek Lider Dündar’a teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir