Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmayan Sırbistan, Moskova’ya olan enerji bağımlılığını azaltmayı planlıyor

Sırbistan, ülkenin en büyük petrol şirketi NIS’in çoğunluk paylarını Rus Gazpromneft şirketinden almayı planlıyor. 

Financial Times’ın aktardığı habere göre, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmayan Sırbistan, ülkenin güç alanında Moskova’ya bağımlılığını azaltmaya hazırlanıyor. AB, Rus petrolünü aralık ayından itibaren büsbütün yasaklamayı planladığı için Sırbistan’a bir ayrıcalık tanınmaması durumda Belgrad, Moskova’dan petrol alamayacak. 

Sırbistan bu nedenle ülkenin en büyük petrol şirketi NIS’in çoğunluk paylarını Rus Gazpromneft şirketinden almayı planlıyor. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, yaptığı açıklamada “Rusya’nın sahip olduğu şirketlere daha fazla yaptırım gelmesi bizim için büyük bir sorun olacaktır. Her türlü müdahil olmamız gerekecek. Vatandaşlarımız için kâfi ölçüde gaz ve petrolü sağlamalıyız” dedi. 

Vučić, güç alanında Macaristan ile işbirliği yapacaklarını açıkladı. Sırbistan Cumhurbaşkanı, “Avrupa’da savaş periyodunda değildik. Lakin şu anda neredeyse her şey değişti. Bu nedenle çabuk ediyoruz. Macaristan’a güç işbirliğinde güveniyoruz” tabirlerini kullandı. 

Vučić, ülkenin güç kaynaklarını çeşitlendirme yolundaki başka planlarını şöyle açıkladı: “Kuzey Makedonya’ya giden öteki bir boru çizgisiyle, kendimizi Trans-Adriyatik ve Trans-Anadolu boru sınırlarıyla (Azerbaycan’dan gaz taşıyan) ve Yunanistan’daki LNG terminalleriyle bağlayabiliriz”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir