Sağlık Bakanı Koca’dan “Strep-A” paylaşımı

Bakan Koca, Strep-A bakterisinin neden olduğu enfeksiyona ait toplumsal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Hastalığa ait kimi kıymetli bilgileri aktaran Koca, “Eylülden beri birtakım Avrupa ülkelerinde ‘A kümesi beta-hemolitik streptokok’ hadiseleri bildirilmektedir. Ülkemizde de az sayıda olay bildirilmiştir. A kümesi beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının birçok boğaz iltihabı yahut ciltte enfeksiyon halinde ve kısmen hafif enfeksiyonlardır.” sözlerini kullandı.

Koca, hastalığın, hasta şahısların öksürme ve hapşırmasıyla yayılan damlacıklara direkt maruz kalınması yahut mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunduktan sonra elleri yıkamadan ağız, burun yahut göz temasıyla bulaşabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

*En âlâ tedbire yolu, ellerin sıkça sabun ve suyla yıkanmasıdır. İlaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonra bulaşıcılık artık kelam konusu değildir.

*Çocuğunuzun ani başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye karşın düşmüyor, berbata gidiyorsa, olağandan çok daha az besleniyor yahut sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, bedeninde süratle yayılan döküntüler varsa çabucak 112 Acil’i arayın yahut acil servise başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir