Şener Üşümezsoy Kimdir? Prof. Dr. Şener Üşümezsoy Kaç Yaşında ve Aslen Nereli?

Deprem konusunda çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Kahramanmaraş zelzelesiyle yine gündemde. 17 Ağustos 1999 Gölcük depremindeki öngörüleriyle dikkatleri üzerine çeken Üşümezsoy’un açıklamaları kadar kim olduğu da vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Pekala, Şener Üşümezsoy kimdir, kaç yaşında ve nereli? 

İşte, Prof. Dr. Şener Üşümezsoy hakkında merak edilenler, eğitimi ve meslek ömrü:

Şener Üşümezsoy Kimdir?

Şener Üşümezsoy, 1950 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya geldi. Üşümezsoy, aslen Kırım Tatarı’dır. Ailesi Kırım’dan gelerek İstanbul’a yerleşmiştir.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy Eğitim Hayatı ve Kariyeri

Şener Üşümezsoy, 1964 ile 1969 yıllarında Pertevniyal Lisesi’nden okumuştur. Liseden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Kısmını bitirmiştir. 

Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitimlerini de tamamlayan Üşümezsoy, 1991 yılında profesör unvanını almıştır. 

Almanya’da bir üniversitede öğretim üyesi olarak misyon yapan Üşümezsoy, bir periyot de Maden Teknik Arama’da (MTA) misyon almıştır. 

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, hala İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği kısmında öğretim üyesi olarak misyon yapmaktadır.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, 17 Ağustos 1999 Gölcük zelzelesi sonrasında “Halkı sarsıntı konusunda bilgilendirmek” için gayret verdi.

İstanbul Zelzelesi ve Türkiye’deki sarsıntı nesilleri hakkında yayınlanmış pek çok makalesi olan Üşümezsoy, kitaplarıyla da halkı bilgilendirmeyi hedefledi.

Şener Üşümezsoy, halkı zelzele hakkında bilgilendirmek için ’17 Ağustos Sonrası Marmara’da Zelzele Riski’, ‘Vatandaş için Sarsıntı Rehberi’ ve ‘İstanbul Depremi’ kitaplarını yayınladı.

Şener Üşümezsoy’un Kitapları

  • 17 Ağustos Sonrası Marmara’da Zelzele Riski (2001) 

  • Vatandaş için Zelzele Rehberi

  • İstanbul Depremi

  • Yeni Dünya Petrol Tertibi ve Körfez Savaşları

  • Türk Jeostratejisi

  • Petrol Şoku ve Yeni Ortadoğu Haritası

  • Dünya Sistemi ve Emperyalizm

  • Kürt ‘Kim’liği

  • Ulusal Sol’da Örgütlenme

Deprem ile ilgili açıklamaları kadar beden geliştirme ve yarışlara da meraklı olan Üşümezsoy, iki müsabaka programına katıldı.

Şener Üşümezsoy, 2012 yılında TV8’de yayınlanan Trophy Türk yarış programına katıldı. 12 Nisan 2013 tarihinde ise Show TV’nin ‘Ben Buradan Atlarım’ müsabakasına katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir