Tacizi önlerken öldürülen Haydar Can davasında 2 sanığın cezası belli oldu

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde 31 Ekim 2021’de meydana gelen olayda D.G. ve A.T. isimli kız çocukları, parkta yanlarına gelen Mert T. ve Yunus S.’nin kendilerini rahatsız etmesi üzerine tıpkı parkta bulunan Haydar Can Kılıçdoğan’dan yardım istedi. Haydar Can, Mert T. ile Yunus S.’nin yanına giderek uyardı. Çıkan hengamede Haydar Can, 6 yerinden bıçaklanarak ağır yaralandı. Haydar Can Kılıçdoğan, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Olayın akabinde oto tamircide çalışan Mert T. ile Yunus S., yakalanırken mahkemece tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Mert T. ve Yunus S. hakkında ‘kasten öldürme’ kabahatinden Türk Ceza Kanunu’nun 31/3 hususu mucibince yaşlarının 15 ile 18 ortasında olması nedeniyle 12 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açtı.

‘MAHKEME TAKDİR İNDİRİMİ YAPMADI’

Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuklu sanıklar Mert T. ve Yunus S., katılırken, taraf avukatları ve Haydar Can Kılıçdoğan’ın anne ve babası da salonda hazır bulundu. Son savunmalarını yapan sanıklardan Mert T., “Biz kızlarla tanışmak istedik, olay yerinden ayrılıp giderken maktul küfür ederek üzerimize geldi, arkadaşım Yunus’a saldırdı. Bu sırada ortamızda boğuşma yaşandı. Maktul küfür ederek bize saldırınca olay gerçekleşti. Yaptıklarımdan vicdan azabı duyuyorum. Çok pişmanım. Eğitim hayatıma devam etmek istiyorum. Adaletinize sığınıyorum” diye konuştu.

Yunus S. ise “Kızlarla tanışmak istemiştik. Olay yerinden ayrılırken maktül bize küfür ederek üzerimize yürüdü. Olayda Mert’in elinde bıçak görmedim, bıçak görseydim kullanmasına muhakkak müsaade etmezdim” dedi.

Mahkeme heyeti, hataları sabit görülen suça sürüklenen çocuk sanıklar Mert T. ve Yunus S.’nin yaşlarının 15-18 yaş kümesinde bulunması nedeniyle 15’er yıl mahpus cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. Kararda takdir ve düzgün hal indirimi yapılmadı ve sanıkların tutukluluğunun devamına hükmedildi.

‘BİR ÜST MAHKEMEYE MÜRACAAT EDECEĞİZ’

Duruşma sonrası DHA’ya konuşan Haydar Can Kılıçdoğan’ın babası Nurettin Kılıçdoğan, “Bizim çocuğumuz geri gelmeyecek; lakin bir çocuğumuz daha kaybolmasın, sanıklar bir diğerlerine daha ziyan veremesin diye bir çaba sürdürdük. Bu çabamız devam edecek. Haydar Can bize çok hoş bir anı bıraktı, onun için bu çabayı devam ettireceğiz” dedi.

Anne Songül Kılıçdoğan ise “En yüksek cezayla cezalandırılmalarını istedik fakat yaşları küçük olduğundan kaynaklı bu cezayı aldılar. Bizim temennimiz hiç içeriden çıkmamalarıdır. Çocuğum toprak altında, hiç cürmü günahı yokken gitti. İnsanın canına kıymanın çocuğu büyüğü, küçüğü olmamalı diye düşünüyorum. Bir insanın canına kast ediyorlarsa en ağır cezayı almalılar. Daha yüksek cezalar almaları için bir üst mahkemeye müracaat edeceğiz” diye konuştu.

’18 YILDAN 24 YILA KADAR CEZA ALMALARINI BEKLİYORDUK’

Ailenin avukatı Deniz Can Aydın da sanıkların ‘kasten öldürme’ cürmünden müebbet mahpusa çarptırıldığını lakin suça sürüklenen çocuk oldukları için kanunda uygulanan indirimle cezanın 15 yıla indirildiğini belirterek, “Cezada bir takdir indirimi de uygulanmadı. Bizim beklentimiz ağırlaştırılmış müebbetin suça sürüklenen çocuklara uygulanan haliyle 18 yıldan 24 yıla kadar ceza almalarını bekliyorduk. Biz nitelikli insan öldürme konusunda ceza verilmesini istiyorduk ve bu tezin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir