TCG Anadolu, İzmir Alsancak Limanı’nda

TCG Anadolu, İzmir Alsancak Limanı’na ulaştı.

Sabah saatlerinde İzmir Körfezi’ne bir askeri gemi eşliğinde giriş yapan TCG Anadolu, akabinde römorkörler eşliğinde Alsancak Limanı’na demirledi. Kıyı Güvenlik Komutanlığına ilişkin botların geminin etrafında vazife yaptığı görüldü.

Gemide saat 10.00 ile 12.00 ortasında basını bilgilendirme brifingi yapılacağı, akabinde halka ziyarete açılacağı öğrenildi.

230 METRE UZUNLUK, 32 METRE GENİŞLİK

Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde inşa edilen TCG Anadolu, 230 metre uzunluk, 32 metre genişlik ve 9 bin 200 metrekare büyüklüğe sahip.

Uçuş güvertesinin yer aldığı gemiye birebir anda 6 helikopter iniş ve kalkış yaparken SİHA’lar da konuşlanabiliyor. 1200 askeri işçinin bulunduğu TCG Anadolu’da, 30 yataklı hastane ve 2 ameliyathane yer alıyor.

TCG Anadolu, amfibi harekat ve hava harekatı başta olmak üzere insani yardım ve denetim gemisi misyonlarında de kullanılabilecek. 27 bin 500 ton deplasmanı ile Türk donanmasının en büyük savaş gemisi olma özelliğine sahip gemide 11 güverte, 6 stoplu uçuş platformu, hangar, hafif ve ağır güvertelerine 4 mekanize çıkarma gemisi konuşlanabilecek havuz bulunuyor.

Askeri gemi, ağır ve hafif araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hamle aracı (ZAHA), 6 zırhlı işçi taşıyıcı (ZPT), 15 römork ve 33 türlü araç taşıyabilme özelliğine sahip.

TCG Anadolu, yakıt ikmali yapmaksızın Türkiye’den Japonya ya da Avustralya’ya intikal edebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir