Türk-İş yoksulluk sınırını açıkladı

Araştırmaya nazaran besin fiyatları martta aylık bazda yüzde 1,76, yıllık bazda ise yüzde 94,62 yükseldi. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 12 bin 459 lira oldu.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması meblağı (açlık sınırı) 9.591,13 TL’ye; besin harcaması ile giysi, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi muhtaçlıklar için yapılması mecburî başka aylık harcamalarının toplam meblağı (yoksulluk sınırı) 31.241,48 TL’ye yükseldi.

Raporda, besin enflasyonunda iki aylık değişim oranı yüzde 17,96, on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 94,62, on iki aylık ortalamalara nazaran değişim oranı yüzde 114,03 olarak hesaplandı.

Peynir ve yoğurt fiyatları gerilerken süt fiyatı artarak birinci kere litresi 25 TL’nin üzerine çıktı.

Raporda, “Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohum eserlerinin bulunduğu kümede;
Yılbaşı öncesi bakanlar heyeti çiftçilere dayanak olmak gayesiyle gübrede yüzde 13, yemde yüzde 5 indirim yapılacağını ve Nisan 2023 sonuna kadar fiyatların sabitleneceğini açıkladı. Lakin 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere Gübre Takip Sistemine (GTS) yüzde 98 artırım yapıldı. Sonuçta çiftçiye ve son tüketiciye yansıyan bu artırım, hayvansal eserlerin fiyatının artmaya devam etmesinin sebeplerinden birisi olmuştur. Ayrıyeten ülkemizdeki küçükbaş hayvan varlığının yüzde 20’si sarsıntı bölgesindeydi ve bunların bir kısmı telef oldu.

DANA ETİ 250 TL’Yİ AŞTI

Depremlerde hayatını kaybeden hayvan üreticilerinin yanı sıra yem tedarikinde ve süt ile et satışında sorun yaşadığından bu işi bırakmak isteyenler hasebiyle bölgede hayvancılığın olumsuz etkilendiği ve toparlanmasının vakit alacağı öngörülmekte. Hayvansal protein kaynaklarında bu ay önemli fiyat yükselişleri yaşandı. Bir ayda dana etinde yüzde 13, kuzu etinde yüzde 18, tavukta yüzde 4, yumurtada yüzde 16, balıkta yüzde 8 fiyat yükselişleri gerçekleşti. Dana eti birinci kere ortalama 250 TL’nin üzerine çıktı. Baklagillerden fasulye fiyatı yüzde 10 geriledi. Yeşil ve kırmızı mercimek fiyatları yüzde 4 yükseldi. Nohudun hudutlu seviyede fiyatı arttı. Yağlı tohumlarda fiyat değişimi yaşanmadı” denildi.

300 gramlık ramazan pidesi Ankara’da 9 TL’den satılmaya başlandı. Bir ayda pirinç, makarna un, irmik fiyatlarında hudutlu seviyede artış gözlemlendi. Bulgur hafif seviyede geriledi.

Semt pazarlarında yeşil soğan, kıvırcık üzere salata yeşilliklerinin ve pırasa, lahana üzere yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları geriledi. Patates 12,5 TL’den satılmaya devam etti. Örtü altı sebzelerden kabak, sivribiber, domates, salatalık fiyatları düştü. Balkabağı zamlandı. Kış meyvelerinden portakal mandalina ve greyfurtun fiyatları da azaldı. Ayva ve nar fiyatları arttı. Ortalama zerzevat kg fiyatı 19,63 TL, ortalama meyve kg fiyatı 18,15 TL oldu. Hesaplamada 26’sı zerzevat ve 9’u meyve olmak üzere toplam 35 eserdeki fiyat değişimi dikkate alındı. Ortalama meyve-sebze kg fiyatı bu ay 18,29 TL olarak tespit edildi.

Son bir ayda ayçiçek yağı ve tereyağı sonlu seviyede zamlandı, margarin ve zeytinyağı hafif biçimde fiyat gerilemesi yaşadı.

Bir ayda ıhlamur yüzde 13, yeşil zeytin yüzde 7, pekmez yüzde 9 zamlandı. Reçel, salça, siyah zeytin fiyatları sonlu seviyede yükseldi. Bal, baharatlar, çay ve şeker fiyatı sabit kaldı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir