Yaşanan gelir kaybı nedeniyle ikinci el pazarına talep katlanarak artıyor

Gelir erozyonu ve enflasyonist baskı, sıfır eser satışlarını düşürürken, buna bağlı olarak yenileme ve ikinci el pazarı hareketlendi. Terzi ve lostralarda işler ikiye katlandı. Yenileme bölümü oyuncularına yenileri eklendi, cep telefonu kesiminde ikinci el talebi yükseldi.

Ekonomim gazetesindeki habere göre satın alma gücünde yaşanan düşüş ve artan enflasyon nedeniyle ikinci el pazarına talep arttı. Bin 700 terziyi temsil eden İstanbul Terziler Odası Lideri Turan Aydoğdu, tüketicilerin alım gücünün düşmesi nedeniyle kesimde işlerin ikiye katlandığını belirtti.

Cep telefonu satışları milyonu geçebilir

Mobil İrtibat Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği (MOBİSAD) İdare Heyeti Üyesi Ömer Lütfü Soylu da sıfır cep telefonu satışlarının süratle azaldığını, buna rağmen bu yıl 250 bin adet olması beklenen yenilenmiş cep telefonu satışlarının önümüzdeki 2 yılda milyonu aşacağını öngördüklerini söyledi. Soylu, şu tabirleri kullandı:

“Başta ekonomik nedenlerden ötürü sıfır telefonlara erişim zorlaştı. Counterpoint’in araştırmasına nazaran dünyada sıfır telefon satışları 2021’den 2022’ye geçişte yüzde 11 azaldı. Kullanılmış telefon pazarını ise ikinci el ve yenilenmiş telefon pazarı diye ayırmak gerekiyor. İkinci el pazarı tam ölçülemese de süratli büyüyor. Artık ekonomik kıymet haline geldiği için tüketiciler çekmecede tutmak yerine satmaya yöneldi. Yenilenmiş telefon pazarı da yüzde 10 büyüdü. Ancak bu oran Latin Amerika denen LATAM Bölgesi’nde yüzde 29’a ulaşmış durumda. Türkiye’de bu bölgeyle benzerlik gösteriyor. Münasebetiyle ülkemizde de yenilenmiş telefon regülasyonun da tesiriyle önemli ölçüde arttı. Şimdi istatistiki bedel çıkmadı fakat bu yıl 250 bin adet yenilenmiş telefon satılması öngörülüyor. 2023’te bu sayıların milyonlara çıkacağını varsayım editörüz. Burada muazzam bir ilerleme var.”

Sıfır beyaz eşya satışları da ocak-ekim periyodunda geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 4 azalarak 7.3 milyon adede gerilerken, yapılan araştırmalar ikinci el satışların ise arttığını ortaya koydu.

“Alt gelir kümesi da üst gelir kümeye de geliyor”

Türkiye Terziler, Konfeksiyoncular ve Hazır Giysi Sanatkarları Federasyonu Lideri Ali Safa Şen ise “Bu üslup işler katlandı. Geçmiş yıllarda fast fashion akımının tesiri ile terzilerde işler çok düşmüştü. Artık, terziler eski altın günlerine dönmeye başladı. Hali hazırda terzilerin yüzde 20’si sipariş yani kumaştan eser yapanlardan oluşurken kalanı tamir ve tadilat işleri yapıyor” dedi.

 Fermuar Hastanesi Sahibi Vehbi Selçuk ise “İnsanlar sıfır esere kolay ulaşamıyor. Evvelce çantasının, ayakkabısının montunun fermuarı bozulanlar yenisini alırken artık tamir ettirmeye yöneldi. Yalnızca bizde değil bizim üzere başka işyerlerinde de işler en az ikiye katlandı. Öte yandan artık her kısımdan müşteriler tamire yöneldi. Alt gelir kümesi da üst gelir kümesi da geliyor” diye konuştu.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir