Yazar Gülten Dayıoğlu’na onur ödülü

3. Kartal Kitap Fuarı’nın ikinci gününde, fuarın onur konuğu olan muharrir Gülten Dayıoğlu okurlarıyla buluştu. Dayıoğlu, müellif Melih Yıldız ile birlikte ömür öyküsünün ve edebiyat hayatının ele alındığı bir söyleşi gerçekleştirdi.

“FADİŞ’İN HAYATI, ASLINDA BENİM HAYATIM”

Dayıoğlu, çocukluğunun Anadolu’da çok güç koşullar altında geçtiğini, ailesiyle bir arada memnun bir çocukluk geçirmediğini tabir ederek, kaleme aldığı “Fadiş” isimli kitabının aslında kendi hayatının kitabı olduğunu paylaştı. Dayıoğlu, annesinin ve babasının kendisi çocukken ayrıldığını ve bunu hayatı boyunca kabullenemediğini söyleyerek, tüm yapıtlarında çocukluğunun o sıkıntı periyoduna dair izler olduğunu lakin müellif olmak hayalinden asla vazgeçmediğini kaydetti.

“REŞAT NURİ GÜNTEKİN’İN EĞİTİM HAYATIMA ÇOK KATKISI OLDU”

Söyleşinin devamında, ünlü müellif Reşat Nuri Güntekin ile erken yaşta tanıştığını ve müellif olmasında onun çok büyük tesiri olduğunu tabir eden Dayıoğlu, “Özellikle, öğretmenlerim benim daima müellif olacağımı söylerdi. Reşat Nuri Güntekin ile tanıştıktan sonra, eğitim hayatıma çok fazla katkısı oldu. Burada, Kartal’da da ünlü müellifler ile etkinlikler düzenlerdik. Aziz Nesin ile Kartal’da çok fazla anımız var” diye konuştu.

“HER ÜNİVERSİTEYE ÇOCUK EDEBİYATI KÜRSÜSÜ GEREK”

Çocuklara yaşı gereği çocuk gerçeği seviyesinde kitaplar verilmesini tabir eden Dayıoğlu, “Her üniversitede çocuk edebiyatı kürsüsü bulunması gerekiyor. Çocuk edebiyatını kabul ettirmede çok uğraş harcadım. İtile kakıla davayı kazandık. Çocuk edebiyatı diye en kalburüstü kalemler dahi karşıma çıktı. Yoktur bu türlü şey, çocuk nasıl her besini yiyemezse tıpkı şey. Faydalı bir iş yaptığım iş için çok mutluyum” dedi.

“ONA NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZDIR”

Söyleşinin sonunda Kartal Belediye Lideri Gökhan Yüksel, Gülten Dayıoğlu’na mükafatını takdim ederken, “Bir Cumhuriyet bayanı, Gülten Dayıoğlu’nu ağırlamanın onuru içindeyiz. Ona ne kadar teşekkür etsek azdır. Cumhuriyet, bir mucizedir. Anadolu’nun en ücra köşelerinden eğitim ihtilali sayesinde, fırsat eşitliği sayesinde bir müellif çıkarabilir. Ne keyifli Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, ne keyifli bizlere. Diliyoruz ki, Gülten Dayıoğlu’nun kalemi hiç durmasın” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir