YÖK Başkanı Özvar açıkladı: Pedagojik formasyon lisans eğitimi boyunca seçmeli ders olacak

Yükseköğretim Konseyi (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Şanlıurfa programında “mutabık kaldık” diyerek duyurduğu  “pedagojik formasyon” ile ilgili “Eğitim fakültesinde okumayan lakin kısımları öğretmenlik yapma imkanı veren programlardaki öğrencilerimiz, artık pedagojik formasyon eğitimini öğrenciyken mezun olmadan almaya başlayabilecek. Pedagojik formasyon eğitimlerini, lisans eğitimi boyunca birer seçmeli ders olarak formüle etmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Özvar,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şanlıurfa Gençlik Buluşması’nda öğrencilere pedagojik formasyon eğitimi konusunda bir müjde verdiğini hatırlattı.

Eğitim fakülteleri dışında öğretmenlik hakkı veren kısımlardan mezun olan öğrencilerin pedagojik formasyon eğitimi almaları gerektiğini lisana getiren Özvar, bu eğitimlerin geçmişte bilhassa fen-edebiyat fakültelerinde lisans eğitimi sırasında alınabildiğini aktardı.

Bu mevzudaki yeni çalışmalara YÖK bünyesinde başladıklarını bildiren Özvar, Ulusal Eğitim Bakanlığının ilgili genel müdürlükleri, Talim ve Terbiye Heyeti ve başka paydaşlar ile bu mevzuyu kapsamlı halde değerlendireceklerini söyledi.

Özvar, pedagojik formasyon eğitimlerini mezuniyetten fazla lisans tahsili sırasında yapmayı planladıklarını belirterek, “Eğitim fakültesinde okumayan lakin kısımları öğretmenlik yapma imkanı veren programlardaki öğrencilerimiz, artık pedagojik formasyon eğitimini öğrenciyken mezun olmadan almaya başlayabilecek. Pedagojik formasyon eğitimlerini, lisans eğitimi boyunca birer seçmeli ders olarak formüle etmek istiyoruz.” sözünü kullandı.

Konuya ait teknik detaylar bulunduğuna dikkati çeken Özvar, şunları kaydetti:

“Pedagojik formasyon eğitimi 60 kredi dolayında önemli bir ders saati manasına geliyor. Bu dersler gerek teorik gerekse uygulamalı dersleri içeriyor. Bu da önemli bir çalışmayı gerektiren bir süreç. Biz inşallah bu süreci öğrencilerimiz mağdur olmadan yürüteceğiz. Birebir vakitte bu programın, üniversitelerimizde eğitim öğretim kalitesinden ödün vermeyecek biçimde öğrencilerimizin en düzgün yetiştirilebilecekleri bir formatta yürütülmesini istiyoruz.

Öğrenciyken mezun olmadan alınabilecek pedagojik formasyon eğitimlerini en kısa vakitte başlatacağız. Öğrencilerimizin hangi sınıfta olurlarsa olsunlar pedagojik formasyon eğitimine bir biçimde başlayabilmelerini istiyoruz. Bu mevzuda teknik detaylar var. Bunların her birini masaya yatırdık, şu anda onları birlikte kıymetlendiriyoruz.”

Özvar, lisans eğitimleri sırasında başka dersler üzere formasyon derslerinin de alınabileceğini, mezun olup bu eğitimi almamış öğrenciler için de farklı formüller üzerinde durduklarını vurguladı.

“Öğrenciler sene kaybı yaşamayacak”

Konuya ait üniversite rektörlükleri, eğitim fakülteleri ile temaslarının devam ettiğini anlatan Özvar, “İnşallah Cumhurbaşkanımızın söz ettiği formuyla öğrencilerimiz eğitim öğretimleri devam ederken bu pedagojik formasyon eğitimini tamamlayacaklar. Münasebetiyle öğrencilerimiz, sene kaybı yaşamadan öğrencilik yıllarında bu eğitimleri alabilecekler. En kısa vakitte detayları kamuoyuyla paylaşacağız.” diye konuştu.

YÖK Lideri Prof. Dr. Özvar, sistemi bütün üniversiteleri içine alacak halde genişleteceklerine işaret ederek, “Bütün üniversitelerimiz formasyon eğitimi konusunda gerekli çalışmaları başlatacaklar. Biz mevzuat altyapısını hazırlayacağız. İlgili paydaşlarımızın görüşünü alarak genel çerçeveyi belirleyip üniversitelerimizle bu mevzuyu paylaşacağız.” biçiminde konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir