Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “KAAN” paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplumsal medya hesabından, dün Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) Kahramankazan Merkez Yerleşkesi’nde düzenlenen “İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı”nda vitrine çıkarılan Türkiye’nin Ulusal Muharip Uçağı (MMU) KAAN ile Hürjet, Atak-2 ve Anka-3’e ait paylaşımda bulundu.

Gazi Mustafa Kemal’in “İstikbal göklerdedir” diyerek işaret ettiği çalışmalara Vecihi Hürkuş, Selahattin Reşit Alan, Nuri Demirağ ve Nuri Killigil’in teşebbüs ettiğini lakin bu vizyoner teşebbüslerin içeriden ve dışarıdan kendi periyotlarına kadar engellendiğini belirten Erdoğan, “Rahmetli Hocamız Necmettin Erbakan her ‘ağır sanayi hamlesi’ dediğinde linç edildi. Merhum Özal ile atılan adımların devamı, sonraki koalisyonlar periyodunda getirilmedi. Kaç idealist mühendisimizin, sanayicimizin, yüreği ülkesi için çarpan pırıl pırıl gencimizin samimi eforları sinsi sistemlerle akamete uğratıldı.” değerlendirmesini yaptı.

“Savunma endüstrinde tam bağımsız Türkiye” ülküsüyle yola çıktıklarında birçok maniyle karşılaştıklarını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bunu kimi vakit açıkça, kimi vakit da sureti haktan görünerek yaptılar. ‘Durduracağız’ diyemediklerinde ‘dokunacağız’ dediler, ‘kapatacağız’ deme yüreği gösteremediklerinde ‘rekabet’ dediler, süslü cümlelerle niyetlerini gizlemeye çalıştılar. Buna karşın durmadık, yılmadık, pes etmedik, gayelerimizden bir an olsun ayrılmadık. Daha evvel yapılmayan, başlasa da ilerlemeyen, hatta sabote edilen, Gazi’nin hayali ‘istikbali’ milletimize hamdolsun biz yaşattık. Lakin daha gidecek çok yolumuz var. İşte dün ‘Parçası kalorifer peteğine benziyor’ diyerek aşağıladıkları ulusal muharip uçağımız KAAN’ı hangardan çıkardık. Ülkemizin birinci süpersonik jet uçağı Hürjet’in, ağır sınıf taarruz helikopterimiz Atak-2’nin, Anka-3 insansız savaş uçağımızın çok kritik evrelerine şahitlik ettik. Biz yalnızca uçak, helikopter, uydu, tank, füze, silah üretmiyoruz. Biz teknoloji üretiyoruz, daima birlikte Türkiye Yüzyılı’nı inşa ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir